POROČILO PREDSEDNIKA DEGUSTACIJSKE KOMISIJE
DEGUSTACIJA VIN – DV Trška gora, 4.3.2022
4.3.2022 je v prostorih srednje šole Grm potekalo ocenjevanje vin, ki ga je organiziralo Društvo vinogradnikov Trška gora. Vina je ocenila ena 5-članska degustacijska komisija, katero vodenje mi je bilo zaupano, za kar se organizatorju tudi zahvaljujem.
Skupno smo ocenili 78 vzorcev vin. Komisija je delovala enotno in strokovno.
Letnik 2021 je bil zaznamovan s hudo spomladansko pozebo na celotnem območju vinorodne dežele Posavje, s hujšimi posledicami na večjem območju Dolenjske. V poletnih mesecih so bile visoke temperature brez padavin oz. zelo malo. Predvsem zaradi pozebe je letnik 2021 količinsko slabši, saj je bil marsikje izpad glede na pretekla leta tudi do 100 % pri določenih sortah in legah. Kljub poznejšemu cvetenju vinske trte, zaradi pozebe, se je trgatev zaradi visokih temperatur in suše in posledično visokih sladkornih stopenj pričela v sredini septembra (predvsem pridelovalci vina cviček PTP). Poleg visokih sladkornih stopenj je bil marsikdo primoran iti v zgodnejšo trgatev tudi zaradi napada ptičev in mrčesa. Kljub zgodnejšim trgatvam določenih sort so imeli pridelovalci vin PTP probleme predvsem z visoko alkoholno stopnjo in nedozorelimi kislinami.
Slabša dozorelost se v grobosti kaže na splošno tako v belih vinih kot v rdečih vinih, in sicer je zaznati »zelene«, nedozorele tanine.
Cvički so bili sicer lepo obarvani, vendar na splošno preveč poudarjeno grobostjo. Nekateri med njimi so sicer izstopali po kakovosti, kar se je lepo pokazalo v sadnosti tako v vonju kot v okusu z zelo blago izraženimi tanini.
Modre frankinje so sicer lepo obarvane, vendar nekatere z visoko kislino in grobe. Nekaj je pa je takih, ki nakazujejo visoko, lahko vrhunsko kakovost. Vendar tako vino se ne zgodi samo od sebe, ampak je potrebno vložiti kar nekaj truda in znanja, predvsem v času pred prvim pretokom. Več pozornosti bi bilo potrebno posvetiti enološki obdelavi vina.
Pri dolenjskih belih vinih je zaznati zaprtost v vonju, reduktivnost, ki je posledica višjega žvepla in prisotnosti bekserja. Med posameznimi vini naj izpostavim portugalko, beli pinot, chardonnay in rumeni muškat, ki se kažejo v svoji kakovosti, predvsem v čisti in prepoznavni aromi.
Komisija je izločila 28 % vin, in sicer zaradi napak kot so bekser in oksidacija. Žal je bilo zaznati tudi nekaj bolezenskega stanja.
V svojem imenu in v imenu komisije čestitam vsem vinogradnikom za dosežena odličja. Prav tako pa čestitke organizatorju za strokovno izpeljano degustacijo.
Metlika, 10.03.2022
Andrej Bajuk
URADNI REZULTATI OCENJEVANJA VIN:
Meritve vsebnosti alkohola pri zmagovalnih cvičkih, ki jih je opravil KGZ Novo mesto, so pokazale, da so alkoholi v mejah dovoljenega. Tako so rezultati ocenjevanja postali uradni.